Autor Wątek: test przestrzelinowy  (Przeczytany 28977 razy)

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 05, 2010, 10:44:28 pm »
Nie pisz że wady fabrycznej nie da się wykluczyć.
Strzała miała parametr 460 łuk to moja Katera na maksymalnych parametrach.

No to nie napiszę - acz wdzięczny jestem, że sam Pan wpadł na myśl o wadzie fabrycznej.
Teraz by dyskusja nie była gołosłowna pozostaje ustalenie, co oznacza z punktu widzenia fizyki "parametr 460" - i może dojdziemy do konstruktywnych wniosków, mimo, że jakieś chłopki roztropki pszenno-buraczane nam w tym przeszkadzają.

zgaszony

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 05, 2010, 10:45:33 pm »
spin

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 05, 2010, 10:46:48 pm »
spin

Spin - czyli co?
Jakie ugięcie, na jakim odcinku, pod działaniem jakiej siły - konkrety.

zgaszony

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 05, 2010, 10:51:18 pm »
Spin według standardu firmy EASTON
na tym forum oraz na mojej stronie jest to precyzyjnie określone
dla ułatwienie podaję link

http://www.cypher.home.pl/sekcjalucznicza/index.php?option=com_content&task=view&id=70&Itemid=46

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 05, 2010, 11:06:39 pm »
1. Czyli ile się konkretnie ugina strzała o spinie 460?
2. Spin podaje wartość ugięcia po zadziałaniu siły nie w osi strzały, lecz poprzecznie. Zatem - jakie siły których wektor jest skierowany POPRZECZNiE działają na strzałę wystrzeloną z łuku bloczkowego przy pomocy spustu?

zgaszony

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 05, 2010, 11:14:58 pm »
Ano właśnie i tu zaczynają się schody.
Na początek mamy zjawisko zwane "paradoksem łuczniczym"
a potem kilka innych.
Matematyczne modele w swoich pracach publikowanych w internecie zawarł Bob Kooi link do jego prac poniżej .

http://www.bio.vu.nl/thb/users/kooi/

zgaszony

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 05, 2010, 11:25:22 pm »
Dla uproszczenia zawiłości matematycznych wygląda to w  tak:
Cięciwa po zwolnieniu wypycha strzałę do przodu natomiast grot siłą bezwładności te strzałę hamuje. Efektem jest wyginanie się strzały,  dalej patrząc w wyniku zwolnienia cięciwy spustem strzała wygina się w pionie w przypadku strzału z palców wyginanie strzały następuje w poziomie.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 05, 2010, 11:30:08 pm »
Zatem - jakie siły których wektor jest skierowany POPRZECZNiE działają na strzałę wystrzeloną z łuku bloczkowego przy pomocy spustu?
Moment siły miszczu

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 05, 2010, 11:45:10 pm »
Ano właśnie i tu zaczynają się schody.
Na początek mamy zjawisko zwane "paradoksem łuczniczym"

Otóż nie ma schodów, pozostają prawa fizyki.
"Paradoks łuczniczy" został rozpoznany i rozpracowany dla strzał wystrzeliwanych w inny sposób, niż ze spustu. Strzelając np. z palców - przykładamy siłę skierowaną poprzecznie - palce odchylają w czasie strzału cięciwę w bok.  Następnie cięciwa usiłuje wrócić do linii prostej, działając siłą skierowana w bok przyłożoną do nocka - wtedy inercja powoduje wygięcie strzały. Przy strzelaniu przy pomocy spustu ten mechanizm praktycznie nie występuje.

Przy strzelaniu ze spustu działa na strzałę poprzecznie np. siła grawitacji - przed strzałem strzała jest oparta o podstawkę z jednej strony, a z drugiej o nock. To siła malutka - waga całej strzały to ok. 3o0-450 grain, z czego odejmijmy wagę grota, uwzględnijmy, że w przeciwieństwie do mierzenia spinu - siła nie jest przyłożona w połowie długości - i porównajmy z siłą mierzoną podczas ustalania spinu (prawie dwa funty) - kiedy się przecież strzała nie łamie!

Nawet gdy uwzględnimy sporą siłę działającą w czasie strzału wzdłuż na leciutko wygiętą przez grawitację strzałę - to po pierwsze dzięki bloczkom największa siła jest przyłożona na samym końcu (wtedy strzała już jest wstępnie rozpędzona), a po drugie poprzeczna składowa tych sił, po uwzględnieniu malusieńskiego pierwotnego ugięcia strzały przez grawitację - będzie wielokrotnie mniejsza od siły skierowanej poprzecznie na strzałę w czasie mierzenia spinu.

Teraz czekam na zdiagnozowanie innych sił działających na strzałę POPRZECZNIE, bo jak na razie zostaje teza o uszkodzeniu strzały lub wadzie fabrycznej.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 05, 2010, 11:57:38 pm »
Cięciwa po zwolnieniu wypycha strzałę do przodu natomiast grot siłą bezwładności te strzałę hamuje. Efektem jest wyginanie się strzały

Siła, o której Pan mówi - nie działa w poprzek strzały! Czyli nie spowoduje wygięcia strzały. Wygięcie spowoduje dopiero wektor dwóch sił - grawitacji działającej na podpartą przez nock i podstawkę strzałę przed jej wystrzeleniem i skierowanej wzdłuż strzały siły hamowania grotu. Lecz że składowa poprzeczna wynikająca z grawitacji jest słabiutka - to i wektor tych sił skierowany poprzecznie będzie zbyt mały, by strzałę nie uszkodzoną złamać.

Oczekuję zdiagnozowania dalszych sił działających POPRZECZNIE.

P.S. Proszę dyskutanta "dwie małpy" by się nie wtrącał. Teraz rozmawiam z osobą inteligentną i fachową, a nie pyskuję z dyskutantem "dwie małpy".,


zgaszony

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 06, 2010, 12:36:35 am »
W założeniach przyjętych przez Pana są błędy.
Przytoczyłem pracę Pana Kooi aby zakończyć tę dywagację.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 06, 2010, 12:54:10 am »
W założeniach przyjętych przez Pana są błędy.

Takie autorytatywne stwierdzenie bez wskazania konkretnych błędów i wyjaśnienia dlaczego są rzekomo błędne - to za mało.
Proszę wskazać - jakie konkretnie błędy rzekomo popełniłem. Lub przyznać mi rację.

Cytuj
przytoczyłem pracę Pana Kooi

Argument "z autorytetu" nie jest żadnym argumentem.

Saladyn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 06, 2010, 07:59:19 am »
Paradoks łuczniczy" w całej okazałości a pod koniec filmu skutki użycia zbyt miękkich strzał
http://www.youtube.com/watch?v=WzWrcpzuAp8
a tutaj film bardziej amatorski ale równie wymowny
http://www.youtube.com/watch?v=G1Kj6X_AcbU&feature=related
a tutaj coś o łuku bloczkowym i spuście
http://www.youtube.com/watch?v=sKFM6Yz-Ww4

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2010, 01:22:10 pm wysłana przez Saladyn »

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 06, 2010, 07:29:12 pm »
wbrew kilku/nastu postom z "innej beczki" pozwolę sobie wrócic do tematu...
dzisiaj strzelałem nieopierzoną strzałą wynik taki sam:/ ale dużo lepiej od strzał karbonowych wypadają stare poczciwe alumki gamegatter o tym samym spinie czyli 400, dlaczego nie wiem. Może waga strzały jest aż tak istotna? czyżby mój łuk preferował cięższe strzałki? dodam że rozdarcie w najlepszym przypadku na godzinę 6 a czasem nawet na 4 (zależy jak kręcę podstawką) im bardziej podsawka do majdanu tym bardziej pionowe rozdarcie. Nie mam niestety strzał o spinie 340 bo wtedy było by jasne czy to sprawa spinu. A najlepiej przydał by się ten dynamometr:/
P.S. podstawką juz prawie "wjechałem na majdan" wygląda to że moja strzała po zwolnieniu nie ugina się poziomo ani pionowo a ukośnie? to dopiero paradox ;)
czyli wakla z ustawieniami ciąg dalszy.
P.S. 2 dzisiaj dla odmiany w powerflight'ach zmieniłem groty na 85-cio granowe
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 06, 2010, 08:19:08 pm »
Pionowe rozdarcie nie ma nic wspólnego zazwyczaj z kręceniem podstawka prawo-lewo ale ustawianiem góra dół. Zrób prosze w miare dokładne zdjecia tego łuku i umieść na forum- zobaczymy jak to teraz wyglada.

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE