Autor Wątek: Święto łuczników  (Przeczytany 27599 razy)

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Święto łuczników
« dnia: Czerwiec 19, 2008, 08:18:35 am »
Koleżanki i Koledzy;
a czy my mamy jakieś święto? Jakiś dzień patrona albo rocznicę czegoś ważnego? Bo jeśli nie, to może byśmy coś wymyślili i ustalili. I świętowali, ma się rozumieć... Może rocznica którejś z bitew wojny stuletniej?
Pozdrawiam - Piotr, co lubi świętować.
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

kissielec

  • Gość
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2008, 08:37:20 pm »
Pomysł wyborny.
Łucznictwo zwiazane z zabawą w łowy, jak np. 2D, 3D - to oczywiste, że na Św.Huberta, tak jak myśliwi i jeźdźcy.
Pozostali na Św.Jerzego - opiekuna rzemiosła rycerskiego, lub Św. Sebastiana który zginął od strzał z łuku. Łucznikom pozostają jeszcze imieniny Robina (Hood'a) a kusznikom - Wilhelma (Tell'a) ;D .
A pamiętacie z Trylogii - imć pana Muszalskiego, któren to siła pohańców z łuku - na chwałę Rzeczypospolitej nawystrzelał. Kto pamięta jak miał na imię ?  ;)

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 25, 2008, 10:55:46 am »
Moim zdaniem mozna swietowac swieto Kupaly (w celu ustrzelenia jakiej łani :D)...

A tak serio - faktycznie mozna zastanowic sie nad podobnym swietem. Z racji tego, iz sw.Jerzy to patron rycerski, a bloczkowcy nie wszyscy maja podbne zapedy - proponuje sw. Huberta. Bedzie to polaczenie obu kierunkow. Tak jak napisal przedmowca - mysliwi po obu stronach sie znajda a kto wie - moze to nas przyblizy do srodowiska lowieckiego...

Przychylam sie do Huberta ;)
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2008, 12:23:05 am »
A może jednak wymyślimy coś naszego własnego, unikalnego. Z myśliwymi, koniarzami czy rycerzami to tak czy siak spotkać się można i uczcić. Idzie mi o wymyślenie jakiegoś unikalnego, niepowtarzalnego, łuczniczego święta. Może data największego sukcesu naszych łuczników sportowych? To chyba 10 września ('72, Szydłowska).
Panie i panowie, apeluję o huragan pomysłów!
Pozdrawiam - Piotr.
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

Wiedzimir

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 28, 2008, 12:09:48 am »
Ja proponuję datę 23 sierpnia - datę legendy o Łucznikach-Aniołach z Mons

Cała legenda na :

http://www.slowianscylucznicy.fora.pl/forum-historyczne,7/legenda-o-lucznikach-aniolach-z-mons,179.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2008, 03:31:53 pm wysłana przez Wiedzimir »

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 28, 2008, 10:13:32 pm »
Wow! Super. I czas i legenda. Ja też jestem za!
Pozdrawiam - Piotr.
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

kissielec

  • Gość
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 30, 2008, 10:31:08 pm »
Legenda piękna i tajemnicza, ale z racji całkowitej "zagraniczności" tych wydarzeń, odczuwam pewien niedosyt. Chyba, żeby wziąć pod uwagę to, że w niemieckich szeregach wówczas służyło wielu Wielkopolan i Ślązaków. :-\.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2008, 10:36:10 pm wysłana przez kissielec »

Wiedzimir

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 30, 2008, 11:43:34 pm »
Największą tragedią tamtych czasów dla nas Polaków było właśnie to , że walczyliśmy ze sobą po obydwu stronach tego konfliktu - ochotnicy ,emigranci w wojskach francusko/angielskich , ci siłą wcieleni do wojsk pruskich po stronie niemieckiej.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2008, 11:54:31 pm wysłana przez Wiedzimir »

RedPunica

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 116
    • o mnie na Facebooku
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 16, 2008, 11:56:05 am »
Ale jak kissielec zauważył, jest już patron łuczników: św. Sebastan. Warto przypomieć, że został skazany na śmierć przez rozstrzelanie (sic!) z łuku i... przeżył egzekucję!

A dzień św. Sebastiana to 20 stycznia.

kissielec

  • Gość
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 16, 2008, 02:24:23 pm »
 :) Pomysł Wiedzimira, spodobał się swego czasu bardziej, także do inauguracji i świetowania już doszło we wrześniu. Równolegle świetowanie z okazji nadprzyrodzonej bitwy pod Mons odbyło się w Wielkopolsce i na Śląsku. W Rudzie, lokalni strzelcy zorganizowali tarczówkę 50m, którą miło wspominam.
Ale okazji do świętowania nigdy za wiele, więc jestem za... by jak najczęściej czcić łucznicze wydarzenia  ;D.

Artas

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 23, 2009, 12:30:44 pm »
Przepraszam, że odgrzewam temat z przed roku, ale 25 października (czyli w najbliższą niedzielę) jest rocznica bitwy pod Azincourt http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Azincourt, a to może dobry termin i pretekst na święto łuczników
Ben Pearson Collegian 30#
Samick Squall 45#

White_Eagle

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 267
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 23, 2009, 10:12:42 pm »
Witam serdecznie.
Ja proponuję coś z Polską związane.

Pozdrawiam serdecznie
White Eagle
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2009, 08:12:34 pm wysłana przez White_Eagle »
Łuk Bloczkowy Bowtech PATRIOT DUALLY
Celownik Shibuya
Optyka Las Vegas SCODE + 0,50
Strzały EASTON POWER FLIGHT 400
HW100Tqf LONG
FWB 300S Universal
TWINMASTER SPORT + LUNETKA 2X20 WALTHER
ŁUCZNIK 1970
GG 3176262

aro1569 - Arkadiusz Kania

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 249
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 24, 2009, 07:05:54 pm »
Przychylam sie do zdania poprzednika
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2009, 08:26:35 pm wysłana przez aro1569 »
Bowtech Invasion CPX 70#, Mathews Drenalin 70#,
TR Micro Alpha v5, Sure- Loc QC,
Ripcord Code Red, Mathews HD II,
Cartel Midas Max ,
Octane 11'' , Bee stinger pro hunter max 8"
CE Maxima 250

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 04, 2009, 08:55:00 pm »
Panowie, ale poproszę konstruktywnie: nie "coś" tylko konkretnie.
Pozdro.
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

kissielec

  • Gość
Odp: Święto łuczników
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 09, 2009, 11:17:35 pm »
Ja oczywiście idę konsekwentnie po linii powrotu łuku do łowiectwa, więc nie będe zbyt oryginalny - i powtórzę propozycję dnia myśliwskiego patrona -Św. Huberta.
Św.Hubert jest najbardziej znaną postacią myśliwego-łucznika, zakorzenioną w tradycji europejskiej, a wspólne świętowanie z myśliwymi i jeźdźcami ma wg mnie sens merytoryczny i historyczny (a w obecnej sytuacji w Polsce - również sens propagandowy związany z promocją bowhuntingu).


Skąd inąd - legenda o Aniołach z Mons - jest b. ciekawa, piękna i fascynująca, ale mało znana, zbyt zagraniczna i wg mnie za bardzo współczesna. Poza tym, nawet jeśli w heroicznym wydarzeniu militarnym z pocz. XXw (literacko wyreżyserowanym na legendę), tkwi jakieś mikro-ziarenko, metafizycznej prawdy, to mieszanie do tego łuku - jest już całkowitą licentia poetica.

Pierwsze zdjęcie poniżej zostało zrobione "w trakcie" bitwy pod Mons, przez kpt. Edwarda I. Mahoney (4th Royal Fusiliers) w sierpniu 1914 r. W przeciwienstwie do sylwetki walczącego anioła, łuk jest dość rozmazany, także ciężko stwierdzić producenta, model i rocznik ;D
Drugi obrazek przedstawia inną wersję zdarzenia, która pojawiła się w większości późniejszych relacji uczestników bitwy - o nadprzyrodzonych postaciach, rozdzielających walczące strony (bez użycia sprzętu łuczniczego  :D).


Podsumowując moją subiektywna opinię,...
wydaje mi się, że w ustanawianiu dnia obchodów łuczniczego święta, powinniśmy mimo wszystko skłaniać się ku tradycji zgodnej z najbardziej pierwotnym (i po kilkudziesięciu tysiącach lat - nadal aktualnym) przeznaczeniem łuku - czyli genialnym narzędziem łowieckim.
   
 
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2009, 02:26:03 pm wysłana przez kissielec »